Restricții importante în trafic

Viața cetății

Comisia de sistematizare a circulației a avizat măsurile necesare în trafic pentru execuția lucrării de modernizare a rețelei de gaz de pe str. Moara de Scoarță, efectuată de constructorul angajat de societatea Delgaz Grid SA.

Având în vedere specificul lucrării și lățimea străzii, comisia a aprobat o serie de restricții în trafic, lucrarea urmând să se execute succesiv, pe trei tronsoane.

Prima porțiune pe care se va interveni începând de miercuri, 17 septembrie, și până în 6 octombrie este cea dintre strada Lupeni și str. Teilor. Aceasta se va închide circulației în perioada menționată, rutele ocolitoare în funcție de direcția de deplasare fiind:

  • str. Lupeni – str. Cugir – str. Anina – str. Teilor – str. Moara de Scoarță – str. Viitorului
  • str. Lupeni – str. Cugir – str. Anina – str. Popovici Bănățeanu – str. O. Smigelschi – str. Viitorului.

În contextul acestor devieri de trafic, se vor institui măsuri suplimentare și pe străzile care vor fi utilizate ca rută ocolitoare:

  • pe străzile Cugir și Anina se va interzice parcarea pe ambele părți de drum
  • pe str. Decebal se va circula în dublu sens, parcarea urmând să fie interzisă pe această stradă pe sensul dinspre str. Moara de Scoarță spre Reșița
  • pe str. Viitorului, la intersecția cu str. O. Smigelschi, se vor anula patru locuri de parcare pentru o mai bună vizibilitate a șoferilor care se deplasează spre str. Viitorului.

În perioada lucrărilor, locuitorilor străzii Moara de Scoarță le va fi permis accesul spre proprietăți, în regim de șantier.

Lucrările pe această stradă vor continua pe tronsonul dintre străzile Teilor și Traian, iar ulterior, pe tronsonul dintre străzile Traian și Viitorului. Intervențiile pe întreaga stradă sunt avizate să se încheie în 17 noiembrie.

Răspunde