Ziua Națională a Costumului Tradițional din România, ediția a VIII-a, va fi marcată la Muzeul ASTRA pe 11 mai, de la ora 11:00.
Duminică, 11 mai, intrarea va fi gratuită în Muzeul în aer liber pentru vizitatorii îmbrăcați în costum popular complet: femei – ie, poale, șurț și cătrință sau foi, brâu, laibăr sau pieptar; bărbați – cămașă, cioareci sau ițari, brâu, laibăr sau pieptar, clop sau căciulă.
„Muzeul ASTRA vă invită duminică, 11 mai 2025, în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, la cea de a VIII-a ediţie a Zilei Naționale a Costumului Tradițional din România. Pentru a celebra costumul tradiţional, este important să îl cunoaștem în specificitatea comunități pe care o definește. În acest context, vă așteptăm, în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, în spațiul pavilionar din Pavilionul Muzeal Multicultural / sala expozițională S1 și în Mediatecă, la o întâlnire cu costumul de Săliște din patrimoniul Muzeului ASTRA. Începând cu ora 11.00, gazda dumneavoastră, Elena Găvan, muzeograf în cadrul Muzeului ASTRA, Vă va dezvălui tainele costumului tradițional din Săliștea Sibiului, unul dintre cele mai emblematice din țară, a cărei noblețe, sobrietate și eleganță a dus la adoptarea sa ca și costum național în comunități extinse din Transilvania și de pe peste munți, sub influența Asociațiunii ASTRA. Vă întâmpinăm într-un cadru expozițional extins consacrat Obiectului devenit Bun de patrimoniu cultural!”, transmite Elena Găvan, muzeograful responsabil de eveniment.