Nouă tineri muzicieni fac un pas important în carieră prin intermediul proiectului AUFTAKT. Primul concert din cadrul proiectului va avea loc în această seară, la Filarmonica din Sibiu.
Proiectul AUFTAKT a adus la lumină talentul remarcabil al studenților din instituțiile muzicale de prestigiu în urma unui apel de selecție, realizat de prof.univ.dr.Dr.H.C. Dan Dediu, președintele Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România (UCMR), conf.univ.dr. Diana Rotaru de la Universitatea Națională de Muzică București (UNMB) și dr. Diana Gheorghiu din partea Uniunii de Creație Interpretativă a Muzicienilor din România (UCIMR).Cu un program original, ce sintetizează emoția colaborării artistice, AUFTAKT reunește șase compozitori și trei dirijori, alături de interpreții profesioniști ai Ansamblului ICon Arts și dirijorul Peter Ash, director artistic al Odyssey Festival Orchestra din Londra.
„Vineri, 2 august, orele 19:00, la Filarmonica de Stat Sibiu, are loc primul concert AUFTAKT, inclus în Festivalul ICon Arts Transilvania 2024. Oana Vardianu, Iuliana Ciocănea-Teodorescu, Bianca Diana Popa, Oana Oltean, Roxana Beța și Cristian Ciobanu, studenți la compoziție din Universitatea Națională de Muzică București, Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca și Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași, își vor vedea lucrările interpretate de ansamblul ICon Arts, dirijat de Antonel Temistocli, Ariadna Ene Iliescu și Dmitrii Chiricov, studenți la secția de dirijat la Universitatea Națională de Muzică București și Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” – Cluj-Napoca. Numele proiectului, ales simbolic, AUFTAKT (anacruză), face referire la gestul dirijorului prin care indică intrarea orchestrei sau a corului în scenă”, informează organizatorii.