Festivalul Tânăr de la Sibiu suplimentează programul de evenimente și oferă 50% reducere la biletele cumpărate în avans

Festivalul Tânăr de la Sibiu suplimentează programul de evenimente și oferă 50% reducere la biletele cumpărate în avans

Festivalul Tânăr de la Sibiu, organizat de Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong”, suplimentează programul de evenimente și propune o nouă reprezentație pentru spectacolul „Creaturi speciale” cu Roberto White (Argentina), ce va fi prezentat de trei ori luni, în data de 6 noiembrie, de la orele 10:00, 12:00 și 18:00. Totodată, organizatorii festivalului anunță un preț special, cu o reducere de 50% pentru biletele achiziționate în avans până în data de 31 octombrie. Astfel, biletele achiziționate până la această dată vor avea un preț special de 12 lei, tarif unic (față de prețul standard de 24 de lei, oferit pentru evenimentele din cadrul festivalului). 

„Creaturi speciale/ Special Creatures” este un spectacol fără cuvinte, ce îmbină tehnica teatrului de animație cu pantomima și clovneria, într-un demers creativ și distractiv pentru a crea un efect comic în rândul publicului de toate vârstele. Spectacolul se constituie din șapte piese scurte, în care obiecte de uz zilnic se transformă în creaturi magice printr-un imaginar fabulos. Prin tehnica sa de mânuire din acest spectacol, Roberto White a fost distins, în 2012, cu Premiul Juriului pentru „cel mai bun spectacol” la Festivalul Internațional de Păpuși TITIRI JAI din Tolosa (Spania). Spectacolul său a fost prezentat în peste 30 de festivaluri din Europa, Asia și America Latină. Totodată, artistul de origine argentiniană a fondat companiile „Santa Rodilla” și „Teatro Dos Mundos” pentru a promova arta animației prin tehnici de clovnerie și improvizație. În 2019, acesta a primit Premiul Național pentru „cel mai bun regizor” din partea Ministerului Culturii din Costa Rica. Spectacolul are o durată de aproximativ 45 de minute și este recomandat copiilor cu vârsta peste 5 ani.

Accesul publicului la festival se face pe baza biletelor puse în vânzare online prin teatrulgong.ro sau la sediul Agenției Teatrale din str. Alexandru Odobescu nr. 4, de miercuri până vineri între orele 11:00 și 18:00, sâmbăta de la 10:00 la 18:00 și duminica între orele 10:00 și 14:00. Prețul unui bilet la oricare din evenimente este de 24 de lei, tarif unic, cu excepția spectacolului „Out there” (Turcia) pentru care costul unui bilet de grup este de 36 de lei, pentru un bebeluș și maxim doi adulți însoțitori. Biletele achiziționate până în data de 31 octombrie vor avea un preț redus de la 24 de lei la 12 lei, tarif unic (cu excepția biletelor pentru spectacolul „Out There”).

Cea de-a șasea ediție a Festivalului Tânăr de la Sibiu va avea loc în perioada 2 – 12 noiembrie și reunește peste 100 de artiști din Argentina, Chile, Franța, Germania, Olanda, Marea Britanie, Republica Moldova, România și Turcia. Programul din acest an constă într-o serie de peste 40 de evenimente ce reunesc spectacole de teatru și dans, dar și proiecții de film, workshop-uri și expoziții pentru publicul tânăr.

Program spectacole Festivalul Tânăr de la Sibiu | noiembrie 2023

 

joi, 2 noiembrie, ora 10:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 5 ani

Sala Parter

CUI I-E FRICĂ DE BAU-BAU – Teatrul Țăndărică București (RO)

Scenariu, regie, scenografie, ilustrație muzicală, design lumini: Ivica Šimić; Păpuși și costume: Emilia Furduiu; Coregrafie: Violeta Dincă; Distribuție: Olga Bela, Dan Codreanu, Ana Maria Bălescu, Adrian Alexandru Neculcea

durata: 60 min.

 

joi, 2 noiembrie, orele 15:00 & 18:00

spectacol recomandat bebelușilor cu vârsta între 6 și 18 luni

Sala Etaj

Out There – Atta Festival (TR)

Concept și coregrafie: Birute Baneviciute; Co-coregrafie și dans: Burcu Yılmaz, Esma Akın; Scenografie și design de costume: Medile Siaulytyte; Compozitor: Rasa Dikčienė; Realizare costume: Batıkan Kılıçaslan; Realizare scenografie: Adem Ünal; Afiș: Alara Akgün; Producător executiv: Hakan Silahsızoğlu; Asistent de producție: Ayça Akbulut, Elsa Vogels;  Co-produs de:  Atta Festival (Turcia) & Dansema Dance Theater (Lituania)

durata: 40 min.

 

vineri, 3 noiembrie, orele 11:00 & 17:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta între 3 și 9 ani

Sala Parter

The fabulous tale of BasarKus – Lamento Company (FRA)

Producție: Academia Fratellini și Compania Lamento;

Parteneri de rezidență: Centrul Cultural din Houdremont, Centrul Cultural La Courneuve, Spațiul Periferic și Teatrele Bergeries din Noisy-le-Sec.

Sylvère Lamotte este artistă asociată la La Maison/Nevers, Scena convențională de Artă în teritoriu.

durata: 30 min.

 

vineri, 3 noiembrie, ora 18:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 3 ani

Sala Etaj

CEI TREI PURCELUȘI -Teatrul de Păpuși „Puck”, Cluj-Napoca (RO)

După: James Halliwell-Phillipps; Distribuția: Andreea Bolovan, Angelica Pamfilie, Andra Cotiușcă, Ion Iurcu; Scenariul și regia: Rumi László; Scenografia: Elena Ilash și Rumi László; Asistent regie: Tompa Eszter; Coordonare muzicală: Arona Bogdan

durata: 45 min

 

sâmbătă, 4 noiembrie, orele 11:00 & 17:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 3 ani

Sala Etaj

A button in my head – Arriba las Hu! Manos (AR-CL)

Enrique Crohare Niño & Laura Soledad Mac Laughlin

durata: 45 min

 

sâmbătă, 4 noiembrie, ora 18:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 4 ani

Sala Parter

Drunter und Druber – FFT Dusseldorf (GER)

Concept și coregrafie: Keren Levi; Dans și coregrafie Düsseldorf: Lisa Hellmich, Ying Yun Chen/ Elisa Hofmann; Dans și coregrafie Amsterdam: Revé Torberg, Zora Westbroek; Video: Assi Weitz, Rob Gradisen; Muzică: Tian Rotteveel; Lumini și tehnic Düsseldorf: Björn Nienhuys. Lumini și tehnic Amsterdam: Martin Kaffarnik. Dramaturgie: Rosa Schogt; Outside-Eye Düsseldorf: Irina Bârcă.

Produs de: FFT Düsseldorf, stichting NeverLike Amsterdam

durata: 50 min

 

duminică, 5 noiembrie, orele 11:00 & 15:00

spectacol recomandat celor cu vârsta peste 12 ani

Sala Etaj

Furtuna/ The Tempest for Autistic Individuals – FLUTE THEATRE (UK)

Regia și adaptarea: KellyHunter; Membrii companiei: Natasha Haward, Mercedes Maresca, Mohit Mathur, Aleix Melé Güell, Andrei Nistor, Millie Smith, Joshua Welch

durata: 90 min.

 

duminică, 5 noiembrie, ora 18:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 6 ani

Sala Parter

MICUL PRINȚ

După Antoine de Saint-Exupéry

Regie, adaptare scenică și coloana sonoră: Mihai Țarină; Scenografie: Mihai Țărnă, Alina Perju; Producție și decor: Ion Cataraga; Costume: Inga Botnariuc; Design lumini: Vitalie Lașcu; Regie sunet: Ion Turculeț; Video: Ian Onică

Disctribuție: Diana Boșcov, Nina Lefter, Victor Untilă, Valentina Ostap, Giasti Sirah; Voce Micul Prinț: Samson Hatman

durata: 80 min.

 

luni, 6 noiembrie, orele 10:00 & 12:00 & 18:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 5 ani

Sala Etaj

CREATURI SPECIALE – Roberto White Puppets Company (AR)

Un spectacol de și cu: Roberto White

durata: 45 min.

miercuri, 8 noiembrie, ora 11:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 5 ani

Sala Etaj

CINE ESTE MARY P.? – Teatrul „Merlin” Timișoara (RO)

Scenariu, regie, design al luminilor:  Alexandru Mihaescu; Scenografie, costume, păpuși: Alina Herescu; Muzica: Cari Tibor; Distribuție / With: Patricia Gavril, Luana Uncruțiu, Raul Bastean, Marko Adzic, Robert Copoț, Mădălina Ghițescu-Petre, Olivera Iovanovici, Diana Boboc

durata: 75 min.

 

 

miercuri, 8 noiembrie, ora 18:00

spectacol recomandat celor cu vârsta peste 14 ani

Sala Parter

gen.snowflake – Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova, Facultatea de Teatru și Film, UBB (RO)

Regie: Mihai Gligan; Distribuție: Codruța Bonta, Leonard Chionac, Ioan Crișan, Eduard Crucianu, Petra Panait, Maria Pandrea, Mihai Andrei Pleșa, Demetra Vasiliu, Nicola Zaharia

durata: 95 min.

 

 

joi, 9 noiembrie, ora 18:00

spectacol recomandat celor cu vârsta peste 15 ani

Sala Parter

OAMENI ȘI ARME – Platforma de Teatru Politic și Reactor de creație și experiment (RO)

Cu: Alexandra Harapu, Maria Morar, Oana Rotaru, Doru Taloș, Tavi Voina; Scenografia: Mihai Păcurar; Direcție coregrafică: Paula Dunker; Muzica: Alexandru Condurat; Coordonare muzicală: Adonis Tanța; Coordonare documentare: Tavi Voina; Colaborare: Katia Pascariu; Tehnician lumini-sunet: Robert Kocsis; Coordonare proiect: Andrada Roșu; Asistență regie: Teodora Minea; Scenariul și regia: David Schwartz

durata: 95 min.

 

vineri, 10 noiembrie, orele 10:00 & 12:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 5 ani

spectacol în limba germană

Sala Etaj

POVESTEA SF. MARTIN – Teatrul Coquette (RO)

Scenariu: Ingrid Bonta; Regie: Ingrid Bonta; Distribuție: Pavel Bârsan, Mihai Căpățînă, Gabriel Costan și Ingrid Bonța

durata: 50 min.

 

vineri, 10 noiembrie, ora 11:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 4 ani

Sala Parter

SCUFIȚA ROȘIE – Teatrul de Păpuși „Prichindel” Alba Iulia (RO)

după Frații Grimm

Dramatizarea: Cristian Pepino, Scenografia, sculptura și pictura: Marian Sandu și Oriana Pelladi; Muzica: Levente Szöcs; Regia și distribuția:  Viorica Boda, Teodora Popa; Regia tehnică: Elena Madaras; Sunet: Florin Andrea; Lumini: Ovidiu Tămășan; Mașinist: Gheorghe Hațegan

durata: 45 min.

 

sâmbătă, 11 noiembrie, orele 11:00 & 18:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 5 ani

Sala Etaj

MR TRAIN – Trukitrek (ES)

Regizat de: Josep Piris; Actori – păpușari: Kiko Lozano, Magda Mañé, Lu Pulici; Conceput de: Josep Piris & Lu Pulici; Scenograf: Josep Piris; Decor: Luca Fucili, Lu Pulici, Josep Piris

Operator camera: Lu Pulici / Bernardo Brizi; Director de fotografie și montaj: Lu Pulici; Design sonor: Lu Pulici; Co-produs de: 22S Productions; Produs de Trukitrek

durata: 50 min.

 

sâmbătă, 11 noiembrie, ora 19:00

spectacol recomandat celor cu vârsta peste 12 ani

Sala Parter

Colaj Gala HOP (RO)

  • A FOST ODATĂ… adaptare de Luana Hagiu după ,,Povești corecte politic de adormit copiii” de James Finn Garner, cu Neacșu Ingrid și Alexandru Condurat
  • ANGAJAȚI-MĂ!, cu Ama Beschieru, Robert Ioan
  • CELĂLALT, cu Sașa Pânzaru, Denissa Rogoz
  • TIC TAC TOK, cu Fülöp Francesca și Barbu Andrei-Marius
  • UNTITLED, cu Eduard Crucianu, Radu Fărcane, Ioan Crișan, Andrei Mărgineanu, Andrei Pleșa, Sara Pongrac și Denisa Vraja
  • YOU HAVE REACHED YOUR DAILY LIMIT, cu Paul Bondane

durata: 115 min.

 

duminică, 12 noiembrie, ora 17:00

spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 5 ani

Sala Etaj

Hermann visează – Teatrul Gong Sibiu (RO)

O dramatizare de Daniel Chirilă

REGIA: Eliza Păuna; SCENOGRAFIA: Romulus Boicu; MUZICA: Charlie Fălămaș; DISRIBUȚIA: Raluca Răduca, Adrian Prohaska, Lucia Barbu, Charlie Fălămaș

durata: 45 min.

 

duminică, 12 noiembrie, ora 19:00

spectacol recomandat celor cu vârsta peste 12 ani

Sala Parter

O lecție de bune maniere – Teatrul Evreiesc (RO)

Regia și scenografia : Alexandru Berceanu

Cu: Maia Morgenstern

durata: 80 min.


Program evenimente speciale Festivalul Tânăr de la Sibiu | noiembrie 2023

 

joi, 2 noiembrie, ora 17:00

vineri, 3 noiembrie, orele 10:00 & 16:00

pentru copii cu vârsta cuprinsă între 4 și 8 ani

Sala Studio

Atelier de gătit pentru copii „Mini Zucchini”

Coordonator Iulia Cojocaru

durata: 60 min.

 

sâmbătă, 4 noiembrie, orele 10:00

pentru copii cu vârsta cuprinsă între 7 și 10 ani

Sala Studio

Atelier de scriere creativă „Istorii mici – cu metrouri, cascadori, veioze, bunici și tot ce mai vreți să înșirați aici” – Prezentarea cărții „Istoria lui Răzvan

Coordonator Horia Corcheș

durata: 50 min.

 

sâmbătă, 4 noiembrie, ora 12:00

pentru copii cu vârsta cuprinsă între 10 și 14 ani

Sala Studio

Atelier de scriere creativă „Cum se naște un personaj?” –  Prezentarea cărții „Olguța și un bunic de milioane”

Coordonator Alex Moldovan

durata: 100 min.

 

sâmbătă, 4 noiembrie, ora 15:00

pentru copii cu vârsta cuprinsă între 6 și 10 ani

Sala Studio

Atelier Atta Festival – O altfel de orchestră / Crazy Children Orchestra

Coordonator: Burcu Yılmaz

durata 75 min.

 

duminică, 5 noiembrie, ora 10:00

pentru copii cu vârsta cuprinsă între 10 și 14 ani

Sala Studio

Atelier de scriere creativă „Meseria de scriitor – de la idee la carte” – Prezentarea cărții „Vine vacanța cu trenul din Franța”

Coordonator Adina Popescu

durata: 70 min.

 

marți, 7 noiembrie, ora 10:00

eveniment recomandat copiilor cu vârsta peste 6 ani

Sala Parter

ANIMESTUL CELOR MICI – PLANETA PRIETENIEI (filme de animație pentru copii, fără dialoguri)

  • Supa lui Franzy – Franța 2021, 8’33”
  • T-Rex – Germania 2022, 3’37”
  • Între surori – Franța 2022, 7’15”
  • Cerneală – Olanda 2020, 2’15”
  • Scuze – Cehia 2022, 8’15”
  • Aricii și orașul – Letonia 2013, 10′
  • Nevăstuica – Slovenia 2016, 11’30”
  • Porcul – Olanda 2022, 8’15”

durata: 60 min.

 

marți, 7 noiembrie, ora 12:00

eveniment recomandat copiilor cu vârsta peste 6 ani

Sala Parter

ANIMESTUL CELOR MICI – MICII EXPLORATORI (filme de animație pentru copii, fără dialoguri)

  • Tower  7’50
  • A Snowflake   5’41
  • Enco, travesias a vapor 15’11
  • Tuurngait  6’16
  • Prince Ki-Ki-Do, the Swamp Monster – 4’12
  • Hannah and the Moon  5’45
  • Piece of Woodland   2’06
  • Dragon Sledge   2’37
  • The Magic Time   9’16
  • Super Bot  3’17

durata: 62 min.

 

marți, 7 noiembrie, ora 18:00

eveniment recomandat celor cu vârsta între 9 – 14 ani

Sala Parter

ANIMESTUL CELOR MICI – O Poveste Revoluționară (film de animație pentru copii)

Fritzi, povestea unei revoluții / Fritzi, a Revolutionary Tale

Germania, Luxemburg, Belgia, Cehia, 2019

durata: 85 min.

 

miercuri, 8 noiembrie, ora 17:00

pentru copii cu vârsta cuprinsă între 7 și 14 ani

Sala Studio

Atelier de scriere creativă „Rime pentru Puștime”

Coordonator Carmen Tiderle

durata: 90 min.

 

joi, 9 noiembrie, ora 18:00

pentru copii cu vârsta cuprinsă între 8 și 11 ani

Sala Studio

Atelier creativ „Călătorim ca să ne cunoaștem” – Prezentarea cărții „În țara vacilor fericite”

Coordonator Ana Maria Sandu

durata: 90 min.

 

sâmbătă, 11 noiembrie, orele 10:00 & 12:00

pentru copii cu vârsta cuprinsă între 6 și 10 ani

Sala Studio

„Atelier pentru miniArtiști – Broșe pixeli”

Coordonator Alexandra Stoica

durata: 60 min.

 

2 – 12 noiembrie 2023, orele 10:00 – 18:00

GLOW

Expoziție de fotografie de Tudor Troancă

Răspunde