Lucrări de 4,6 milioane de lei la Centrul de Plasament ”Prichindelul” pentru amenajarea unui centru de zi

Lucrări de 4,6 milioane de lei la Centrul de Plasament ”Prichindelul” pentru amenajarea unui centru de zi

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Sibiu anunță începerea lucrărilor de reabilitare a centrului de zi de pe strada Bastionului.

Investiția se realizează în cadrul proiectului ”Asigurarea unui climat familial pentru copiii din centrul de plasament pentru copilul cu dizabilități ‘Prichindelul’ – Sibiu, prin realizarea unui centru de zi ”- cod SMIS 140361, depus de Consiliul Județean Sibiu în parteneriat DGASPC Sibiu.

„Se propune înființarea unui centru de zi de recuperare pentru copiii cu dizabilități, pentru 74 de beneficiari, prin reabilitarea, modernizarea și echiparea Pavilionului 1 în care funcționează CPCD Prichindelul, în Sibiu, strada Bastionului nr. 6. Conform cererii de finanțare și a bugetului aprobat, valoarea totală a proiectului este de 5.472.834,55 lei (inclusiv TVA).

Ca urmare a semnării contractului de achiziţie publică de lucrări (proiectare și execuţie) privind realizarea obiectivului de investiții Servicii de Proiectare (faza DTAC, PAC, POE, PT), Asistență tehnică din partea proiectantului și Execuția lucrărilor pentru realizarea unui centru de zi în vederea implementării proiectului cod SMIS 140361, DGASPC Sibiu a emis ordinul de începere a lucrărilor începând cu data de 17.02.2023. Valoarea contractului este de 3.924.272,76 lei fără TVA la care se adaugă cota legală de TVA conform legii, valoarea totală fiind de 4.669.884,58 lei, din care:

  • 185.000 lei fără TVA pentru serviciile de proiectare și servicii de asistență tehnică, respectiv 220.150 lei cu TVA inclus.
  • 3.739.272,76 lei fără TVA pentru lucrările de execuție, conform caietului de sarcini şi ofertei prezentate, respectiv 4.449.734,58 lei cu TVA inclus”, precizează DGASPC Sibiu într-un comunicat.

Răspunde