Evenimente

Voluntarii salvează biserica din Hoghilag

Inimoșii voluntari de la „Ambulanța pentru monumente” au început reparațiile la biserica evanghelică din Hoghilag, monument istoric de la jumătatea secolului al XV-lea.

Deși sașii au plecat demult din localitate, comunitatea iubește și respectă patrimoniul construit.

„Biserica noastră va fi pusă în siguranță grație oamenilor din cadrul Ambulantei pentru Monumente. În aceste zile, tinerii muncesc și interacționează cu comunitatea. Bucuria este cu atât mai mare cu cât, ieri, doi tineri ai noștri s-au alăturat ambulantei și au muncit cot la cot cu ei. Și voi puteți face asta, trebuie doar voință și curaj. Suntem onorați și bucuroși pentru că Ambulanța pentru Monumente și prietenul nostru Eugen Vaida au decis să vină la Hoghilag și să ne ajute să salvăm biserica evanghelică. Echipa voluntarilor ‘ambulanței’ vor interveni pentru a face lucrările urgente de restaurare și conservare a bisericii, în special pentru a repara acoperișul deteriorat. Prima mențiune istorică a lăcașului de cult datează încă din anul 1446. În paralel, administrația locală încearcă să găsească fondurile necesare pentru a restaura în totalitate biserica și pentru a o introduce în circuitul turistic al bisericilor evanghelice din Transilvania. Biserica evanghelică și turnul său impunător reprezintă un simbol al comunității noastre, iar în curtea acesteia se desfășoară, an de an, o parte a manifestărilor din cadrul Sărbătorii Tuberozelor”, a spus primarul Nicu Lazăr.

Răspunde