Evenimente Gurmandul VIP Pe harta turistului

Cel mai îndrăgit festival din Mărginimea Sibiului începe astăzi la Rășinari

Comuna Rășinari, una din cele mai frumoase comune ale României, desemnată „The best tourist village România 2022″, este gazda celei de-a XIX-a ediții a ,,Festivalului Brânzei și al Țuicii” în zilele de 27 și 28 august.

An de an, pe Valea Ștezii, tineri frumoși îmbrăcați în costume tradiționale încântă turiștii cu dansul lor vesel, iar cunoscuți cântăreți de muzică populară din Mărginimea Sibiului și din alte colțuri ale țării strâng ropote de aplauze de la mulțimea adunată. Pe parcursul celor două zile de festival va avea loc târgul de produse tradiționale, unde începând cu ora 10.00 putem gusta produse tradiţionale specifice Mărginimii Sibiului – brânzeturi, tocană de oaie la ceaun, cocoloș cu brânză, pastramă – și să ne bucurăm de programul artistic oferit de ansamblurile folclorice și de interpreți de muzică populară în fiecare zi începând cu ora 14.00.

Manifestarea culturală este organizată de Primăria Rășinari în colaborare cu GAL Mărginimea Sibiului, Asociația Călușerii Rășinari, Asociația Turismul Sibian, Asociația Rășinari Confluențe Europene și este co-finanțată de Primăria Rășinari prin Agenda Culturală 2022 și de Consiliul Județean Sibiu prin Agenda Culturală și Comunitară 2022. Festivalul este în acest an și un eveniment comun în cadrul proiectului de cooperare ,,Acţiuni comune pentru promovarea potenţialului turistic şi a produselor tradiţionale locale din teritoriile Mărginimea Sibiului, Ţara Oltului şi Valea Sâmbetei”.


PROGRAM SÂMBĂTĂ 27.08.2022

13:30 Obiceiuri pastorale din Rășinari

14:00 Spectacol folcloric oferit de rășinăreni

Ansamblul ,,Călușerii” al Căminului Cultural din Rășinari și invitații cu soliştii: Sergiu Rațiu,  Rareș Andrei Tătoiu, Natalia Blezu, Veniamin Fogoroș, Nicolas Bogdan Gușterițan, Cristina Maria Posa, Hanea Iulian și Selena Güller, Bianca și Diana Crețu
Fluierașii și Corul din Rășinari

15.30 Deschiderea oficială a festivalului şi vizitarea standurilor de brânză şi ţuică

16.00 Ansamblul ,,Junii Petrileni” din Petrila cu solistele Alexandra Bocicu, Roberta Maxer, Biro Gergely și Miruna Ionela Jigmănean

16.30 Invitați speciali: Traian Stoiță și Iliuță de la Jina

17.15  Grupul folcloric din Zăvoi

17.30 Ansamblul ,,Ciuleandra” din Topoloveni cu soliștii Bianca Ștefana și Ana Maria Iorgulescu

18.00 Recital oferit de Victoria Meițescu și Aurelian Adam

18.40 Ansamblul ,,Horița” din Lisa cu solista Mia Greavu

19.00  Invitat special Izabela Tomiță cu grupul folcloric „Mlădițe sibiene”

19.40 Ansamblul,,Purtata Secașelor” din Miercurea Sibiului

20.10 Dansuri populare din Maramureș, Ansamblul ,,Vasile Lucaciu” – Șișești cu soliștii Elisa Roman, Bianca Danila, Andreea Danila, Alexia Babiciu, Paula Dan și Diana Tura

20.40  Foc de tabără cu participarea Grupului de Dansatori Răşinăreni

 

PROGRAM DUMINICĂ 28.08.2022

12:30 COCOLOȘ CU BRÂNZĂ – BULZUL FESTIVALULUI

14.00 Ansamblul ,,Dor” din Băbeni cu soliștii Ștefania Dănuleț și Andra Munteanu

14.20 Ansamblul ,,Liviu Dafinescu” din Baia de Fier cu solistele Maria Pițoacă și Miruna-Ştefania Băluțoiu

14.45 Cântec și voie bună Ileana Maria Roșu, Alexandra Negrilă, Dragoș Gușelia, Iliuță Galea – taragot, Ioana Teodora Puia și Ioana Roxana Agârbiceanu

15.10  Ansamblul ,,Ilie Marin” din Slatina

15.30  Ansamblul ,,Cheile Oltețului”  din Polovragi și Ansamblul ,,Nedeia” din Novaci, cu Călin Cotorcea la fluier

16.20 Cântec și voie bună cu Grupul folcloric DORURI SIBIENE

17.00 Ansamblul de la Șura Mică, cu solistele Ionela Răspop și Ecaterina Duță

17.20 Ansamblul ,,Purtata Avrigului” din Avrig cu soliștii Andreea Prier, Maria și George Fărcaș

17.50 Ansamblul  ,,Comorile Arpașului” din Arpaș și Dansuri populare din Boița și Racovița

18.30 Recital câștigătoarea Trofeului ,,Dumitru Giurcă Notar2020, Meliania Maria Gâjulete

18.50 Ansamblul ,,Armenișana”  din Caraș Severin cu soliștii Clara Maria Trandafir, Eliza Lupu, Nicola Marisa Botoș și Ana Jurj

19.35 Ansamblul  ,,Călușerii” din Rășinari

20.00  Program special oferit de Florin Ionaș Generalul și Claudia

21.00  Foc de artificii

Pe parcursul celor două zile de festival, între orele 14.00 și 17.00, vor avea loc ateliere tematice pentru copii și drumeții.

Răspunde