Biserica evanghelică „Sfânta Margareta” din Mediaș are porțile deschise pentru vizitatori.
În fiecare zi, de la ora 11.00 la 15.00, ghidul Christa Moldovan vă așteaptă cu nerăbdare să vă prezinte comorile de artă, ascunse în acest monument. Turul ghidat se asigură pe bază de anunț prealabil la telefon 0749 368 447, în limbile română, germană și engleză, iar taxa de vizitare este doar 10 lei.
Biserica fortificată a fost construită în anul 1488, în stil gotic, înconjurată de un zid de apărare cu turnuri. Turnul, înclinat din cauza structurii solului, construit în 1460, a fost supraânălțat cu trei nivele în 1550, iar în 1551, când a atins înălțimea de 68,5 metri, a mai primit patru turnulețe, semn că orașul avea judecătorie. În anul 1783, acoperișul a fost refăcut, iar cele patru turnuri reparate. Tot atunci, globul aurit montat în anul 1550 în vârful turnului a fost coborât și, cu această ocazie, conform obiceiului timpului, a fost citită „corespondența” strămoșilor.

Turnul constituia un punct ideal de observație al împrejurimilor. În acele vremuri nesigure, trâmbițasul orașului avea misiunea de a da semnalul de alarmă cu trompeta în caz de pericol. Erorile acestuia erau aspru sancționate mergând până la aruncarea acestuia din turn în cazul punerii în pericol a întregului oraș. De aici provine numele de Turnul Trompeților. În acest turn a fost arestat Vlad Țepeș în anul 1476, în urma unui conflict cu Matei Corvin.
Pe pereții interiori se pot admira picturi murale executate în secolele XIV-XV. Altarul triptic a fost realizat în 1480. Picturile acestuia oglindesc suferințele lui Isus. Se presupune că tablourile au fost realizate în Austria, fiindcă sub brațul lui Isus crucifiat se vede imaginea Vienei. În biserică se pot admira covoarele orientale, unele din secolul XVI, donate de credincioși, și o cristelniță de bronz, din secolul XIV. Baldachinul amvonului a fost realizat în 1679 de meșterul Sigismund Moess.
Pe orga veche de peste 250 de ani se organizează astăzi concerte, ocazie cu care se întorc spătarele băncilor din biserică, astfel ca spectatorii să stea cu fața spre orgă. Instrumentul a fost construit de meșterul slovac Johannes Hahn, stabilit la Sibiu. Abia în anul 1983 s-a găsit semnătura acestuia în lada pneumatică a orgii, precum şi o scrisoare a predicatorului Martin Fay, cunoscut azi ca un important compozitor. Este vorba despre o scrisoare din data de 9 mai 1756, către „Wohl Ehren Vesten Herrn Johannes Hann Wohlbestelten Orgelbauer Meistern in Hermannstadt”. Aşadar, construcţia orgii a avut loc în anii 1755-56. Sub conducerea constructorului de orgi Hermann Binder au avut loc două ample renovări ale orgii, în anii 1983 şi 2005. Orga conţine în prezent 24 de registre.
